Επίσκεψη στη βιβλιοθήκη Καλαμπάκας και στη σχολή ξυλογλυπτικής

Επίσκεψη στη βιβλιοθήκη Καλαμπάκας και στη σχολή ξυλογλυπτικής

Την Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου τα τμήματα Ε1 και Ε2 πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στην Βιβλιοθήκη Καλαμπάκας και στη σχολή Ξυλογλυπτικής .Στην βιβλιοθήκη μας υποδέχτηκε η διευθύντρια κ.Κατσιαμάνη και στη συνέχεια έγινε ξενάγηση του χώρου στους μαθητές .Τα παιδιά περπάτησαν και αναζήτησαν βιβλία στους διαδρόμους της βιβλιοθήκης ,είδαν παλιά βιβλία ,έμαθαν ότι στο χώρο αυτό γίνονται μαθήματα ρομποτικής και ξένων γλωσσών. έντονο ήταν το ενδιαφέρον τους για τον τρόπο δανεισμού των βιβλίων ο οποίος γίνεται με τη χρήση των νέων τεχνολογιών. Στο τέλος είχαν την ευκαιρία να παίξουν και ένα διαδραστικό παιχνίδι γνώσεων.
Η επόμενη στάση μας ήταν στη σχολή ξυλογλυπτικής η οποία είναι και η μοναδική στην Ελλάδα .Ο διευθυντής της κ.Ράπτης ‘ηταν κατατοπιστικότατος για τον τρόπο λειτουργίας της,Οι μικροί μαθητές είδαν εκθέματα-δημιουργίες των μαθητών της σχολής ,κάθισαν στα θρανία και στο τέλος έγιναν και αυτοί ξυλογλύπτες . Με την καθοδήγηση του κ.Αντώνη χαράξαμε το όνομα του σχολείου μας πάνω σε ξύλο.
Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί κ.Αναστασίου Π. ,Λαγοπούλου Ε. και Συμιρδάνη Π.

IMG 1245 IMG 1244 IMG 1238 IMG 1198 IMG 1191 IMG 1181 IMG 1178 IMG 1174 IMG 1166 IMG 1161 IMG 1157 IMG 1146 IMG 1139 IMG 1134 IMG 1130