Μονοπάτια της πέτρας και του δάσους στον Κίσσαβο

Μονοπάτια της πέτρας και του δάσους στον Κίσσαβο

Στις 23 Νοεμβρίου οι τάξεις Ε και Γ επισκέφτηκαν το ΚΠΕ Κισσάβου στα πλαίσια του προγράμματος «Μονοπάτια της πέτρας και του δάσους στον Κίσσαβο». Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε στο χωριό Μεγαλόβρυσο ,η άλλοτε Νιβόλιανη, το οποίο κατέχει ξεχωριστή θέση ανάμεσα στους οικισμούς του Κισσάβου. Η παλιότερη ονομασία του σε ελεύθερη μετάφραση  σημαίνει  «ουράνια πόλη»  ενώ η  τωρινή παραπέμπει στο  άφθονο νερό από τις 25 πηγές της περιοχής. Χτισμένο σε υψόμετρο 600 μέτρων προσφέρει καταπληκτική θέα την οποία οι μαθητές μας απόλαυσαν ακολουθώντας το μονοπάτι από το Μεγαλόβρυσο προς την Αγιά. Ένα μονοπάτι που προσφέρει τα πάντα: θέα προς το Μαυροβούνι και το Αιγαίο, γνωριμία με την πλούσια βλάστηση, επαφή με τη φύση ,γνωριμία με στοιχεία του παραδοσιακού πολιτισμού. Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί της Γ τάξης Σουλιώτου Έφη, Σπαθή Μαρίνα  και της Ε τάξης Συμιρδάνη Πετρούλα, Λαγοπούλου Ευαγγελία.

2        IMG 0738 1 IMG 0740 1 IMG 0761 1 IMG 0774 1 IMG 0779 1 IMG 0788 1 IMG 0791 1 IMG 0797 1 IMG 0801 1