Σεμινάριο ΚΑΡΠΑ – Η γνώση ΣΩΖΕΙ ζωές

Η γνώση ΣΩΖΕΙ ζωές
Σεμινάριο ΚΑΡΠΑ και πρώτες βοήθειες το απόγευμα της Δευτέρας 12/02/2024 στο 33ο Δ.Σχ.Τρικάλων.
Η “Βασική Υποστήριξη της ζωής” περιλαμβάνει τη βασική γνώση και τις δεξιότητες που απαιτούνται για την αντιμετώπιση απειλητικών για τη ζωή καταστάσεων.
Βέβαια οι εκπαιδευτικοί δεν υποχρεούνται να έχουν τις απαραίτητες ιατρικές ή φαρμακευτικές γνώσεις, ώστε να συνεισφέρουν με εξειδικευμένες πράξεις (χορήγηση φαρμάκου από το στόμα, ή σε ενέσιμη μορφή) σε ειδικού τύπου ασθένειες των μαθητών (εφηβικός ζαχαρώδης διαβήτης, επιληπτικές κρίσεις κ.ά) αλλά και σε εποχιακές ιώσεις.
Αυτό όμως δεν αποκλείει την υποχρέωση του εκπαιδευτικού να παρέχει τις στοιχειώδεις πρώτες βοήθειες στους μαθητές του σχολείου του.
Γονείς και κηδεμόνες των μαθητών, οφείλουν να αιτούνται την άδεια των Διευθυντών της σχολικής μονάδας προκειμένου να εισέρχονται οι ίδιοι, ή άλλο πρόσωπο το οποίο θα υποδείξουν σχετικά, στο χώρο του σχολείου, ώστε να χορηγήσουν το φάρμακο.
Σε έκτακτα σοβαρά ιατρικά περιστατικά μαθητών, ο Διευθυντής/ντρια -εκπαιδευτικός οφείλει κατ’ ελάχιστον να καλέσει το 112-166 και να ενημερώσει τους γονείς του μαθητή.
Η Δ/νση του σχολείου ευχαριστεί την ομάδα του ΕΚΑΒ Τρικάλων,τους κ.κ. Βράντζα Νικόλαο,Ρακοβίτη Βασίλειο και Μίχο Γεώργιο για την εύστοχη παρουσίαση του θέματος,την επίδειξη και την αλληλεπίδραση με τους εκπ/κους μέσα σ’ενα συνεργατικό και βιωματικό πλαίσιο!
Ευχαριστεί τους συναδέλφους για τη συμμετοχή τους και την ευαισθητοποίηση σε θέματα που αφορούν στη σχολική ,καθημερινή ζωή.